Сирни Заговезни поставя началото на най-големия пост през годината /Великият пост/, с него се свързват и кукерските игри и не на последно място прошката.
В българската народна традиция празникът обозначава границата между зимата и пролетта - възраждащата се природа.
Сутринта на Сирни Заговезни се запалват огньове на най-високото място в селото или на мегдана. Вярва се, че докъдето стига светлината на огъня, дотам ще има плодородие. Запалва се слама и се прескача за здраве. Палят се и се въртят ойлалия (запалено каче с катран), оратници (дърво, разцепено, на което има слама, която се пали) и оруглици ( намазани с катран кош), децата и младежите извършват ритуално очистване на нивите, да донесат голям берекет.
На този ден влюбените момци хвърлят в двора на любимата "чавги" - запалени стрели от дрян, което представлява любовно обяснение. От този ден нататък любовните обяснения и сватбите са забранени до Великден.
На празника се иска прошка. На някои места в България след вечерното богослужение става опрощаване на църковните служители с християните. Така те следват предупреждението на Иисус Христос: "Ако не простите на човеците прегрешенията им, и вашият Отец няма да прости съгрешенията ви". По традиция по-младите посещават домовете на по- възрастни роднини и близки и искат прошка. Целуват ръка на родителите си и изричат "Прощавай, мале, тате..." , а те отговарят "Просто да ти е! Господ да прощава". В християнския смисъл, да простиш, е да повярваш в прошката от кръста на Голгота, да изпълниш сърцето си с любов и мир, за да посрещнеш Възкръсналия Христос /Великден/. Но дори и в чисто човешко разбиране, прошката е символ на благородство и дълбок вътрешен мир.
Характерно за седмицата след Сирни Заговезни, наричана Тодорова неделя, са кукерските игри, които имат езически произход. Облечени в страшни маски и колан с чанове, те извършват редица обреди за берекет и прогонване на злите сили. Кукерството е езически обичай, един от малкото самобитни и запазени по нашите земи през вековете.
На трапезата на Сирни Заговезни задължително присъстват млечни храни - сирене, кисело мляко, а също, яйца, риба, баница със сирене или праз, обредна пита (с форма на змия), печени ябълки, бяла халва. Това е последния ден, в който може да се заговява с млечни храни. След това започва Великия пост, който е седем седмици.
ПРАЗНИЧНА ТРАПЕЗА
Пълнени варени яйца
Необходими продукти: 7 сварени яйца, 3-4 кисели краставички, 3 големи с.л. майонеза, 1 голяма с.л. горчица, черен пипер, магданоз за декорация. Начин на приготвяне: Яйцата се разполовяват и внимателно им се вадят жълтъците. Пет от тях намачкваме с вилица. Нарязваме краставички на много малки кубчета. Добавяме горчицата, майонезата и краставичките към жълтъченото пюре. Овкусяваме с черен пипер, разбъркваме добре и пълним половинките яйца. Декорираме с листенца магданоз.
Лесен млин
Продукти: 2 ч.ч брашно, 1 ч.ч. кисело мляко, 1 ч. л. сода, бикарбонат, 1 яйце, 150 г сирене, 50-60 г масло, сол. Начин на приготвяне: Разбиваме яйцето и добавяме киселото мляко, в което сме разтворили содата. Прибавяме натрошеното сирене и брашното. Сместа се разбърква и се изсипва в немного голяма намаслена тавичка. Притискаме с намазнена ръка тестото, докато се разпредели равномерно по дъното на тавата. Разпределяме отгоре маслото, което сме нарязали на кубчета. Печем във фурна, предварително загрята на 175 градуса.
Мляко с ориз
Продукти: 1 л прясно мляко, 1/2 ч.ч. ориз, 1 ч.ч. захар, 2 яйца, 2 ванилии. Начин на приготвяне: В тенджерка покриваме ориза с 1 пръст вода и го сваряваме. Той трябва да набъбне леко, но не и да се свари изцяло. Ако водата не е успяла да изври, я излейте. Затопляме млякото и добавяме захарта, ванилията и яйцата. Разбъркваме и прибавяме към полусварения ориз. Оставяме на котлона да поври, докато сместа се сгъсти, като бъркаме непрекъснато. След това разпределяме сместа в купички за крем карамел. Подреждаме купичките в тава, в която наливаме 3 пръста вода, за да се пече на водна баня. Печем в предварително загрята фурна на 200 градуса за около 30 минути.
Пита със сирене 1
За тестото:
600 гр. брашно + допълнително за омесване и разточване
3 яйца
250 мл. хладка вода
1 чаена лъжица сол
1 чаена лъжица захар
10 гр. прясна мая за хляб
За плънката:
500 гр. овче сирене
100 гр. масло, разтопено
За заливката:
3 яйца
200 мл. прясно мляко
2 супени лъжици захар
В купа се смесват маята, солта и захарта. Добавя се по малко от водата, като продуктите се разбъркват докато се разтворят. Яйцата се разбиват леко и се изсипват в сместа. След това се добавя брашното, на части, докато се образува лепкаво тесто. Тестото се изсипва върху набрашнена повърхност (добавя се още брашно, ако е необходимо) и се меси докато престане да лепне и стане гладко и еластично. Това отнема около 5-6 минути. По този метод мога да контролирам количеството брашно и дори в рецептата да пише повече или по-малко, аз добавям необходимото количество за меко тесто. Прилагам този начин, най-вече в рецепти, в които мерните единици са в чаши. В тази рецепта измерих брашното, което използвах, но грамажа може да варира, в зависимост от размера на яйцата и вида на брашното.
След като се замеси тестото, поставя се в намаслена купа, покрива се с кърпа и се оставя за 40 минути да втаса.
Втасалото тесто се разделя на 5 топки. Всяка топка се разточва на кръг с приблизителен диаметър 25 см. Намазват се с разтопено масло и се поръсват с натрошеното сирене.
Завиват се на руло и се усукват като въже, като едновременно се разтягат (да станат двойно по-дълги). Фитилите се нареждат в тава с диаметър 30 см. във форма на спирала.
Оставя се малко разстояние между тях, за да могат да бухнат по-добре. Питата се оставя за 15-20 минути на топло място, покрита с кърпа.
През това време фурната се загрява на 180°C. Яйцата за заливката се разбиват със захарта (с вилица или телена бъркалка). Добавя се млякото.
Питата се залива със сместа и се пече 40-45 минути. След като се извади от фурната се покрива с кърпа и се оставя за 10-15 минути да „почине“, преди да се разчупи.
ПИТА СЪС СИРЕНЕ 2
Продукти
500гр.брашно
1/2кубче мая
2яйца
250мл.прясно мляко
5с.л.кисело мляко
2ч.л.сол
2с.л.захар
за намазване
1жълтък
1ч.л.олио
1с.л.прясно мляко
сусам
мак
Разтворете маята в хладко мляко.В купа пресейте брашното,направете кладенче и в него сипете млякото с разтворената мая,солта,захарта,киселото мляко и яйцата.Замесете меко и гладко тесто.Оставете тестото да втаса за около час.Разделете тестото на три равни части,премесете всяка част и оформете на топки.Оставете топките да починат за около 10минути,за да се отпусне тестото.
Разточете едното тесто на голяма правоъгълна кора,намажете с олио и поръсете с мак.
Разточете второто тесто на правоъгълна кора с големина ,колкото първата.Поставете разточената кора върху първата,отново намажете с олио и поръсете с мак.
Разточете и третата част тесто,както другите две,отново намажете с олио и поръсете със мак.Навийте на руло и нарежете на парченца около 2,3см.Подредете нарязаните парченца в обла тава,постлана с хартия за печене.Оставете питата за около 50/60минути за да удвои обема си,и я намажете с разбит с няколко капки олио и прясно мляко жълтък.Поръсете питата със сусам.Изпечете питата в предварително нагряна фурна на 180градуса до зачервяване.След изпичане на питата я завийте за около 10/15минути с кърпа.
Да ви е сладко!
Няма коментари:
Публикуване на коментар