Астмата е доста често срещана хронична болест при децата. За съжаление, процентът на болните от астма деца в последно време се увеличава. От астма децата се разболяват на различна възраст, но най-често първите симптоми на болестта се появяват на около 5 годишна възраст.
Рискови фактори за развитие на астма при деца
Има много рискови фактори за развитието на астма при децата. Те включват:
- Наличие на алергия
- Фамилна обремененост
- Чести респираторни инфекции
- Ниско тегло при раждане
- Излагане на тютюнев дим преди или след раждането
- Среща се повече при момчетата
- При по-бедни семейства
Защо все повече деца се разболяват от астма?
Засега не е съвсем ясно защо броят на болните от астма се увеличава. Някои учени предполагат, че децата все повече се излагат на различни алергени като прах, замърсяване на въздуха и вторичен тютюнев дим. Други учени предполагат, че днешните деца малко боледуват от детски болести и така не успяват да изградят достатъчно имунна си система. Излиза, че имунната система не произвежда достатъчно защитни антитела за да се противопоставя на болестта. Също така, поради фактът, че все повече майки не кърмят децата си, важни субстанции на имунната система не преминават към бебетата.
Признаци и симптоми
Признаците и симптомите, за които трябва да следите са следните:
- Честа кашлица, по време на игра, през нощта, или когато детето се смее
- Кашлицата може да бъде и единствен симптом
- По-малко енергия по време на игра
- Учестено или късо дишане
- Оплаквания от “стягане” на гърдите
- "Свирене" на гърдите при дишане
- Чувство на умора и слабост
Трябва да се има предвид, че не всички деца имат едни и същи симптоми. Последните могат да се различават дори при различни пристъпи на едно и също дете. Също така, следва да се знае, че не при всички случаи на "свирене” на гърдите и кашлица се касае за астма.
Как се диагностицира астмата при децата?
Астмата при децата често доста трудно се диагностицира. При по-големите деца, болестта може да бъде определена въз основа на симптомите и на медицинските изследвания.
Методите за диагностика са следните:
- Въз основа на историята на болестта и описанието на симптомите. Необходи-мо е да споделите с лекаря историята на дихателните проблеми, които детето ви е имало и има в момента, както и наличието на наследствени фактори - астма, алергия, кожни проблеми и други белодробни болести или проблеми. Важно е да се знаят подробно симптомите - кашлица, "свирене” на гърдите, късо дишане, болка или стягане на гърдите, а също така и по кое време на денонощието и колко често тези симптоми се случват.
- Физикален преглед. По време на този преглед, лекарят "прислушва" гърдите и сърцето на детето.
- Изследвания. На много деца се налага да се направят изледвания на функционалните показатели на дробовете, а също и рентгенография. При функционалните изследвания се измерват количеството въздух и скоростта на въздуха при издишване. Така лекарят добива представа за степента на заболяването. При деца под 5 години в повечето случаи не е възможно да се направят функционални изследвания и при диагностиката лекарите се позовават повече на историята на болестта, на симптомите и на физикалния преглед.
- Други изследвания също така могат да бъдат направени, с цел да се установят причинителите или дразнителите на астматичните пристъпи. Такива са кожните тестове за наличието и вида на алергията и алергените, рентгеновите снимки за установяване наличието на инфекции на синусите и др.
Как се лекува астмата при децата?
Въз основа на историята на болестта и степента на развитие на болестта, лекарят трябва да изготви т.н. план за действие и лечение. Планът описва кога и как да се използват лекарствените средства, какво да се прави когато се влоши състоянието на детето и кога да се търси незабавна медицинска помощ. Планът за действие и лечение е изключително важен, за да контролирате успешно болестта. Той трябва винаги да ви е “под ръка”, за да се подсещате какво следва всекидневно или при нужда да се прави. Освен планът за действие, трябва да се опитате максимално да разберете какви са провокиращите пристъпи на астмата на вашето дете фактори и по възможност да ги отбягвате. Какви медикаменти детето ви трябва да използва? Дозата на медикаментите се определя като се има предвид възрастта и теглото на малките пациенти.
Как се разбира дали астмата на детето ви е добре контролирана?
Може да считате, че астмата на детето ви е добре контролирана, ако след използването на лекарствени средства, вашето дете
- Живее нормален, активен живот
- Има малко симптоми
- Посещава редовно училище
- Изпълнява ежедневните си задължения без затруднения
- Почти не се налагат спешни посещения при лекар или болнично заведение
- Има малко странични явления след приема на медикаментите
Колкото по-добре сте запознати с особеностите и лечението на астмата, толкова по-добре ще можете да помогнете на детето си да отбягва дразнителите, правилно и редовно да взима лекарствата, които са му предписани. В резултат на вашите грижи детето ви може да живее без пристъпи и да води нормален здравословен живот.
Когато детето ви порастне, астмата ще изчезне ли?
Веднъж дихателните пътища станали чувствителни (т.е. когато детето вече е болно от астма), те остават такива до края на живота. Все пак, с напредването на годините, астматичните симптоми при около 50 % от децата намаляват значително и изглежда като че ли болестта е изчезнала. Когато стигнат около 30-40 годишна възраст, поне при половината от тези деца отново ще се появят симптоми на болестта. За съжаление, няма начин да се прогнозира кои симптоми ще намалят или изчезнат и кои ще се появят по-късно.
Как да постъпите когато детето ви има силен астматичен пристъп?
Ако детето ви прояви признаци на силен астматичен присъп, трябва да постъпите по следния начин:
- Дайте на детето бронхоразширяващото лекарствено средство, съгласно плана ви на действие и лечение
- Изчакайте 15 минути. Ако симптомите изчезнат, детето ви ще може отново да се занимава с обичайната му дейност
- Ако симптомите не изчезват, следвайте напътствията в плана ви за действие
- Ако след всички ваши действия няма резултат, потърсете помощ от лекаря ви
Опасни признаци са “свиренето” на гърдите, силната кашлица, трудност при ходене, посиняване на устните и на пръстите под ноктите. Ако тези признаци са налице, обадете се на 112.
Няма коментари:
Публикуване на коментар